Mat gońcem i skoczkiem w grze komputerowej

Matowanie gońcem i skoczkiem gołego króla uchodzi za najtrdniejszy z podstawowych matów. Występuje dość rzadko, i pewnie też dlatego przysparza trudności arcymistrzom. Przekonał się o tym m. innymi polski arcymistrz, Robert Kempiński.

Czy ta trudność skłoniła w 1996 roku twórców gry Broken Sword: The Shadow of the Templars  do zamieszczenia zadania w grze komputerowej - tego się już pewnie nie dowiemy. Jednak twórcy tej gry użyli obok króla właśnie gońca i skoczka.

A oto i zadanie. Gra treści nie podaje, trzeba po prostu znaleźć właściwe ustawienie, aby pociągnąć fabułę 🙂 Miłego rozwiązywania.

Całkiem fajny typ zadania na wyobraźnię. Podobne zadania z dostawianiem figury, aby ustawić mata, lub nawet dać mata w 1. posunięciu (i masa innych kreatywnych puzzli) rozwiązywałem korzystając ze zbiorku Martina Surmana. Zdecydowanie polecam.

fot. szachy.sklep.pl

 

W grze wątek szachowy jest nieco szerszy, ponieważ występuje komplet szachów templariuszy, szukamy figurki szachowej, a nawet... szachownica demonstracyjna templariuszy. Samo zadanie również jest dwuetapowe, ponieważ najpierw musimy rozwiązać minigrę podobną do "memory", aby ustawić figurki.

Więcej nie zdradzę aby nie psuć przyjemności tym, co zamierzają w grę zagrać. Jeśli ktoś czuje potrzebę, grę Broken Sword: The Shadow of the Templars nadal można kupić poprzez popularne platformy jak gog.com czy steam za parę zł. Po krótkim szukaniu w internecie można znaleźć zadania szachowe w innych grach - Resident Evil 0 HD,  Little Nightmares 2, Stay. Gra Watch Dogs posiada nawet całą ścieżkę składającą się z 10 zadań. Nie grałem ale polecam poszukać samemu - a nuż odkryjecie więcej gier z zadaniami bądź motywami szachowymi

Comments are closed.